Lapin Lukko

painijaosto

  
  

Hyvin kävi Kälviällä, luu käteen Lapualla

Menestyksekäs joukkueemme Kälviällä: Elias "mä tarvitsen isomman palkintokaapin" Salmela, Otto "mustasilmä" Malinen, Joel "converse" Salmela, Juho "sillasta voittoon" Salmela, Aaron "stamina" Wasenius ja Eeli "kuperkeikka" Takalo. Kuvasta puuttuu Valtteri "niskalenkki on paras matsin lopussa" Raudasoja.

Menestykseen kääntyi painin täyteinen viikonloppu sillä Kälviän junioripaineista painijamme saalistivat kolme sarjavoittoa ja yhden pronssin. Lapualta miesten SM-kisoista saalis jäi laihaksi.

Kälviän junioripainit alkoivat kyllä pienimuotoisella katastroofilla kun Eeli mursi sormensa edellisen illan jumpassa kisamatolla. Loppu kevät taitaa olla Eelin osalta painittu. Varsinaiseen kisaan rynnättiin siis kuudella painijalla.

Juho Salmela selätteli itsensä mestariksi ja tervatynnyrin haltijaksi kolmella ottelulla. Matkalla mestaruuteen selättyi yksi Vaasan ja kaksi Kajaanin poikaa. Juho painista saisi moni isompikin ottaa mallia kun otteisiin mennään eikä meinata ja sillasta käännetään tilanne omaksi voitoksi. Hyvä Juho!

Pojat alle 11 v. 40 kg: 1. Juho Salmela (Lapin Lukko), 2. Joona Nevalainen (Kajaanin Juntta), 3. Veetu Peltoniemi (Kajaanin Juntta), 4. Arttu Kallio (Kemin Into), 5. Hadi Ahmadi (Vaasan Toverit), 5. Miro Norrgård (Laihian Luja).

Valtteri Raudasoja kilpaili myös pitkästä aikaa ja heti voitokkaasti. Alkulohkossa kolme voittoa joista toinen täpärästi viime hetken lenkillä. Finaalista voitto tuli luovutuksella sillä Kuortaneen Peltokangas ei voinut jatkaa ottelua verenvuodon takia. Keskeytystilanteessa Valtsu oli 2-4 tappiolla. Vielä kun Valtteri kulkisi oman seuran kanssa kisoja niin saataisiin samoihin kuviin.

Pojat alle 17 v. 40 kg: 1. Valtteri Raudasoja (Lapin Lukko), 2. Tuukka Peltokangas (Kuortaneen Kunto), 3. Jimi Witick (Kälviän Tarmo), 4. Tomi Hänninen (Kälviän Tarmo), 5. Jimi Väätäinen (Vieskan Voima), 6. Eelis Pienimäki (KooVee), 7. Kasperi Kankkunen (Suolahden Urho), 8. Timi Kurunsaari (Laihian Luja).

Otto Malinen urakoi päivän aikana viisi ottelua joista neljä voittoa. Alkulohkossa Otto mm. kuittasi Kajaanin Kazemille Vaajakosken tappion pistein 4-8. Pronssiottelun Otto vei täydenajan jälkeen pistein 5-0. Hyvää painia, pientä säätöä vielä ennen SM-kisoja.

Pojat 17 v. 53 kg: 1. Kasper Törmälä (Kemin Into), 2. Nestori Mannila (Ylistaron Kilpa-Veljet), 3. Otto Malinen (Lapin Lukko), 4. Harri Kalervo (Laihian Luja), 5. Muhammed Kazemi (Kajaanin Juntta), 6. Veli-Matti Aikio (Lapin Veikot), 7. Leevi Svartsjö (Lapin Veikot), 8. Pauli Järvinen (Kuortaneen Kunto), 9. Anssi Järvinen (Kuortaneen Kunto), 10. Jimi Löllö (Kälviän Tarmo), 11. Kalle Keto (Suolahden Urho), 12. Onni Rintamäki (Ylistaron Kilpa-Veljet), 12. Juho Takamaa (Ilmajoen Kisailijat). 

Elias Salmela nakutti tasaista työtä 63 kg sarjassa. Alkolohkossa kaatui suvereenisti kolme poikaa ja finaalissa Ylistaron Tomi Loukola YPV 0-10. Elias teki päivän aikana 27 pinnaa ja jätti vastustajansa nollille joten parhaan poikapainijan pysti tuli ansaitusti mukaan. Tästä on hyvä jatkaa kahden viikon päästä omissa SM-kisoissa.

Pojat 17 v. 63 kg: 1. Elias Salmela (Lapin Lukko), 2. Tomi Loukola (Ylistaron Kilpa-Veljet), 3. Henri Halonen (Lapin Veikot), 4. Markus Vittaniemi (Haukiputaan Heitto), 5. Nooa Parviainen (Vajaakosken Kuohu), 6. Jesse Mäeanpää (Vajaakosken Kuohu), 7. Juho Poutanen (Vieskan Voima), 8. Antti Saarenpää (Saloisten Salama), 8. Juho Juupaluoma (Ilmajoen Kisailijat).

Veljekset Aaron Wasenius ja Joel Salmela jäivät tällä kertaa ilman voittoja.

Pojat 17 v. 43 kg: 1. Rasmus Heikura (Oulun Pyrintö), 2. Veeti Tuuri (Seinäjoen Paini-Miehet), 3. Roope Kulmunki (Lapin Veikot), 4. Otto Kuusela (Lapin Veikot), 5. Hugo Lehtimäki (Ylistaron Kilpa-Veljet), 6. Santeri Ylipelkonen (Kuortaneen Kunto), 7. Feeli Rinnekari (Ylistaron Kilpa-Veljet), 8. Joel Salmela (Lapin Lukko). 
 
Pojat 17 v. 48 kg: 1. Hugo Hautamäki (Laihian Luja), 2. Markus Hirvi (Kälviän Tarmo), 3. Onni Mäkelä (Perhon Kiri), 4. Teemu Maijala (Kemin Into), 5. Arttu Suhonen (Oulun Pyrintö), 6. Aaron Wasenius (Lapin Lukko), 7. Tino Ala-Luhtala (Laihian Luja).
 
Seurapisteissä Lapin Lukon sijoitus on 12./25 mikä ei ole ollenkaan huono kuudella painijalla.
 

Lapuan SM kisoissa olikin sitten hieman hiljaisempaa Lukon osalta. Riku Tolkkinen kaksi ottelua ja kaksi tappiota, sija 10.

71 kg: 1. Matias Lipasti (Ilmajoen Kisailijat), 2. Toni Ojala (Helsingin Haka), 3. Mikko Lyttinen (Kuortaneen Kunto), 4. Mikko Peltokangas (Lapuan Virkiä), 5. Artjom Shapovalov (Koovee), 5. Jumaa Zakole (Oulun Pyrintö), 7. Jiri Sarvela (Lapuan Virkiä), 8. Tomi Eronen (Popinniemen Isku), 9. Markus Ahtiainen (Peräseinäjoen Toive), 10. Alex Karling (Lapuan Virkiä), 10. Ville Pasanen (Harjun Woima Jyväskylä), 10. Veikko Seppänen (Muhoksen Voitto), 10. Riku Tolkkinen (Lapin Lukko).

 

Copyright © 2011. All Rights Reserved.